Aselsan-Havelsan Teknik Gezisi

Aselsan-Havelsan Teknik Gezisi

Balıkesir Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu olarak 13 Mayıs 2016 Cuma günü Ankara ASELSAN ve Ankara HAVELSAN firmalarına teknik gezi düzenledik.

45 kişilik bir ekiple düzenlediğimiz bu teknik gezide mühendisliğin her dalından öğrencilerin katılmasını sağladık. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni desteklemek amacıyla kurulan bu firmalar, Türkiye savunma sanayisinde öncülük yapmıştır. Firmaların AR-GE çalışmalarını birebir görme fırsatını yakaladık. Ayrıca mühendislerin iş sahasını gezerek ileride nasıl bir ortamda çalışacağımızı tecrübe etmiş olduk.

Aselsan’a yaptığımız teknik gezi sayesinde askeri haberleşme sistemleri, hava ve füze sistemleri, güvenlik sistemleri, silah sistemleri, komuta kontrol haberleşme ve bilgisayar sistemleri ve elektro-optik gibi sistemlerin uygulama alanlarını görmüş olduk.

Havelsan teknik gezisinde ise C4ISR, Deniz Savaş Sistemleri, Hava Savunma Sistemleri, Yönetim Bilgi Sistemleri, Simülasyon ve Eğitim Sistemleri, Siber Güvenlik Sistemleri, Anayurt Güvenlik Sistemleri ve Enerji Yönetim Sistemleri alanlarında bilgi sahibi olduk.

Teknik gezilerin dışında IEEE BAUN olarak Anıtkabir’i ziyaret ettik. Anıtkabir müzesini dolaşarak vatanımızı hangi şartlar altında kurduğumuzu ve o savaş dönemlerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğini, yöneticiliğini ve nasıl bir başkomutan olduğunu gördük. Maneviyatı yüksek olan bu ziyaretimizde Atamızı bir kez daha yâd ettik.

Etkinlik fotoğraflarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.